Sarajevo, 12. februar 2025 - Procjenjuje se da u Bosni i Hercegovini živi najmanje 40.000 osoba oštećenog sluha. U nastojanju da poveća pristupačnost transporta za ovu i druge kategorije osoba s invaliditetom, Međunarodni aerodrom Sarajevo, kao jedini predstavnik BiH u projektu DANOVA NEXT, okupio je ključne predstavnike institucija i organizacija koje se bave transportom i pravima osoba s invaliditetom.
Radionici su prisustvovali predstavnici Ministarstva saobraćaja Kantona Sarajevo, Željeznica FBiH, kompanije Centrotrans, Fakulteta za saobraćaj i komunikacije Sarajevo, BHDCA, Federalnog ministarstva rada, Granične policije BiH, kao i saveza i organizacija osoba s invaliditetom – Savez udruženja gluhih i nagluhih FBiH, Udruženje "Oaza" i Unija osoba i organizacija osoba "Ruke podrške".
Voditelj projekta Berin Riđanović pojasnio je da se u prethodnoj fazi projekta DANOVA radilo na poboljšanju infrastrukture i digitalnih rješenja za slijepe i slabovidne osobe, dok je sada fokus na gluhim i nagluhim osobama.
"Radimo na digitalizaciji usluga, nabavci softvera i opreme koja će olakšati putovanja svim osobama sa smanjenom pokretljivošću", istakao je Riđanović.
Govoreći o vrstama asistencije koju putnici mogu dobiti na Aerodromu, pojasnio je da su to: asistencija prevoznika i asistencija aerodromskih operatora.
"Sistem funkcioniše tako da sve kategorije putnika sa smanjenom pokretljivošću – osobe s invaliditetom, slijepe i slabovide, gluhe i gluhonijeme, kao i osobe s intelektualnim poteškoćama već prilikom kupovine ili rezervacije karata mogu zatražiti da im se pruži asistencija na aerodromu. Na dolaznim tačkama preuzimaju ih obučeni zaposlenici, koji ih zatim prate kroz sve potrebne procedure, od registracije, pasoške kontrole, sigurnosnih pregleda pa do ukrcavanja na avion", istakao je Riđanović.
Jedna od učesnica skupa bila je i Alma Mujanović, osoba rođena sa oštećenjem sluha, prevoditeljica znakovnog jezika i suosnivačica udruženja "Znak za riječ". Ona je istakla da su komunikacijske barijere osnovni uzrok problema i diskriminacije s kojima se suočavaju osobe s oštećenjem sluha.
"Ovakvi projekti su veoma značajni za osobe s invaliditetom jer doprinose većem kvalitetu naših života, prema evropskim i svjetskim standardima. Vidjeli smo da pojedine kompanije već uvode ekrane sa tekstualnim informacijama za gluhe i nagluhe osobe, ali i dalje postoji potreba za značajnim poboljšanjima u drumskom saobraćaju. Osobe sa invaliditetom najčešće putuju autobusima, tramvajima i trolejbusima i vjerujem da je svako od nas vidio neku osobu s poteškoćama koja ima problema recimo pri ulasku u prevoz i o takvim temama na ovakvim radionicama imamo priliku razgovarati i pronalaziti rješenja", naglasila je Mujanović.
Međunarodni aerodrom Sarajevo već je postavio visoke standarde u pružanju usluga putnicima s invaliditetom. Informacije o letovima, kašnjenjima, slijetanjima ili promjenama gateova su jasno dostupne na ekranima, dok su zaposlenici obučeni za pružanje asistencije ovim putnicima. Goran Cico, šef službe prihvata i otpreme putnika, govorio je o praktičnim aspektima asistencije, uključujući dolazne tačke, prolazak kroz sigurnosne provjere i ukrcavanje na avion.
U okviru projekta DANOVA NEXT razvija se novi softver koji će omogućiti bolju analizu potreba i kretanja putnika sa smanjenom pokretljivošću, uz predikcije i personalizovane informacije. Statistike pokazuju da osobe s invaliditetom čine između 0,6% i 1,2% ukupnog broja putnika u Evropi, dok je taj postotak u BiH viši. Ovaj projekat omogućit će dodatna poboljšanja, a cilj mu je i da posluži kao model za unapređenje pristupačnosti i u drugim vidovima saobraćaja, kao što su autobuski, željeznički ili tramvajski. Istaknuto je da poseban izazov predstavlja infrastruktura ovih vidova saobraćaja, koja često nije prilagođena osobama s invaliditetom.
DANOVA NEXT je drugi projekat ove vrste u kojem učestvuje Međunarodni aerodrom Sarajevo, a finansiran je iz evropskih fondova - ERDF (Evropski fond za regionalni razvoj), IPA (Instrument predpristupne pomoći) i ENI (Evropski instrument za susjedstvo). U njemu učestvuju partneri iz Dunavskog regiona, iz Hrvatske, Mađarske, Češke, Slovačke, Slovenije, Bugarske, Crne Gore, Rumunije, Moldavije, Austrije i Bosne i Hercegovine. Ukupna vrijednost projekta iznosi 2,6 miliona eura, a Međunarodnom aerodromu Sarajevo dodijeljen je budžet od 165.000 eura.
Očekivani rezultati uključuju nova rješenja za sve osobe sa invaliditetom kroz inovacije i uspostavljanje pametne mreže između aerodroma, luka i lokalnog gradskog prevoza. Na ovaj način Dunavski region, u kojem je i naša zemlja, teži da postane pristupačniji, inovativniji i socijalno odgovorniji.